archívum téma szerint: “google reader”

Zaj van, babám!

| kategória: szociál, web | téma: , , , , | 4 hozzászólás

Tegyük fel, hogy van olyan felhasználó, akit követek Twitteren, Google Readeren és Zümmön, ráadásul ismerőse vagyok Facebookon. A Facebookjára be van kötve a Twitter, a Zümmjébe pedig a Twitter és a Google Reader is. Gyorsan ki lehet számolni, hogy egy twittjével három, míg egy greaderes megosztásával két helyen találkozok – kivéve, ha a Facebookra is be van kötve a Greader, mert akkor azt is három helyen látom. Aztán ott van még a Facebookra és Zümmre bekötött Twitterre bekötött YouTube, ami persze ugyanakkor megjelenik Google Readeren, így még egy elemként a Zümmön és Facebookon, stb.

Mivel a fenti feltevéssorozatnak legalább egy része valószínűleg sokunk sok ismerősére igaz, érdemes lehet megfontolnunk, hogy mennyi percet szánunk egy-egy napunkból a sorozatosan ismétlődő tartalmak olvasgatására/átugrálására. Én úgy döntöttem, hogy mindenesetre annyit nem, mint eddig.

Innentől kezdve pedig mindenki eldöntheti, hogy melyik csatorna a leggyengébb láncszem. Valamelyik teljes elhagyása helyett érdemesebb lehet a smart filtering, azaz konkrét személyenként eldönteni, hogy melyiküket hol érdemes követni (és hol nem). Ha egy ismerősünk például önállóan nem használja a Zümmöt, csak a Twitterjét és Google Readerjét köti be oda, akkor érdemes Zümmön elállni a követéstől – persze csak akkor, ha Twitteren és Google Readeren is követjük, hiszen ellenkező esetben pont hasznos a zümmös követés.

Mindez persze csak akkor probléma, ha sok ilyen behálózott ismerősünk van, vagy egy-két ismerősünk napi 10-20 elemet oszt meg a csatornákon, ami aztán 50+ elemként jelentkezik a különféle rendszerekben. Mindenkinek saját magának kell felmérnie, hogy melyik rendszerből mit/kit kapcsol ki, de érdemes ezt időben elkezdeni, mielőtt a fejére nő ez az egész, és már feszülten kezd bele egy-egy csatorna újdonságainak olvasásába.

Bénázni is tud a Google

| kategória: web | téma: , |

Az egy dolog, hogy sehogy nem értem, hogy a kommentelés bevezetésével miért nem lehetett kikapcsolni a Google Reader megjegyzés funkcióját, a legújabb történés viszont egészen konkrétan zavar.

Mint tudjuk, nemrég összekapcsolták a Bloggert és a Google Barátkonnektor. A Readerben ma az fogadott, hogy hát, ha nem gond, akkor a barátkonnektorban bejelölt bloghelyeket is mutatja ezután a Reader egy külön mappában. Mivel ez csupán tájékoztatás volt, nem pedig kérdés, ezért csak leokézni lehetett. Ezután rögtön mentem is a beállításokhoz, hogy kikapcsoljam a funkciót. (Köszi, ha valamelyik blogot napi szinten akarom követni, annak RSS-ét magam is hozzá tudom adni a többihez…)

Ezután az történt, hogy a barátkonnektoros blogok továbbra is ugyanúgy ott voltak a követett RSS-ek listájában, csak éppen nem mappában, hanem szétszórva. Remek. Már épp elkezdtem visszapakolgatni némelyiket korábbi, saját mappájába, amikor megláttam, hogy nem, hát az már egyszer benne van (mivel korábban, RSS-alapon is követtem). Ígyhát a duplázásokat szépen elkezdtem kiszedni, közben pedig nagyokat pislogtam, hogy a Google-nél kirúgták a normális Magyarországért megoldásokért felelős embereket, vagy mi van már.

Nem hiszem, hogy olyan sok időbe telt volna annak megoldása, hogy a Readerben általam már eleve követett blogokat ne tegyék be még egyszer, vagy mondjuk ha kikapcsolom a barátkonnektoros blogok követése funkciót, akkor egy az egyben kitakarítani mindent, amivel tele tetszettek szemetelni a Readerem.

Kommentelj a Google Readerben!(?)

| kategória: szociál, web | téma: |

Újabb featúrával bővült kedvenc Google Readerünk, a megosztás és az ehhez fűzhető megjegyzés mellett most már kommentálni is tudjuk az egyes elemeket. A kommentünket azok fogják látni, akik a megosztásunkat látják. A funkciót a Friends’ Shared Items / Comment View pontban tudjuk követni és használni, illetve természetesen egy elem megosztásakor is tudunk élni a kommentelés lehetőségével.

Két dolog van, ami számomra problémás. Az egyik: megosztás, megjegyzés (note) és hozzászólás (comment). Ezáltal háromféleképpen is kifejezheti a júzer mentális, illetve ezáltal már nyilvános reprezentációját – no de nem okoz ez zavart? Nem túl sok már így a lehetőségekből? Az elején biztos – megjegyzésként akartam hozzáfűzni, de kommentként írtam, nem úgy látják, nem úgy tudnak reagálni rá, zavar keletkezik a kommunikációban – de később lehet, hogy belejövünk majd. Viszont a komementelés szerintem leginkább kiváltja a megjegyzés hozzáfűzését, tehát nem igazán értem, hogy miért jó párhuzamosan ez a két funkció.

A másik problémás dolog a képen is látható Edit gomb lehet. Javításokra, elírásokra persze remek megoldás, de ha később bármikor újra vagy át tudom írni a kommentemet, az nem mindig jó. (Sőt?) Könnyen zavart okozhat a mátrixban.

Manuális frissítés a Google Readerben

| kategória: web | téma: |

Nem egy zseniális újítás, inkább csak amolyan kis színes, hogy bekerült egy Refresh gomb a feedekhez a Readerbe. Ha gyanúsan nem jön be új elem az adott feedbe, akkor nyomkorászhatjuk, bár persze nem nagyon éri meg folyamatosan, ugyanis a közlés szerint 10 percenként egyszer lesz hatása.

Nekem nem nagyon volt ilyen téren negatív readeres tapasztalatom, általában rendesen jönnek be az új elemek. Amikor meg valami késik, az leginkább a FeedBurner miatt szokott előfordulni, de az meg más tészta.

Mindenesetre még egy gombbal gazdagabbak lettünk, ártani nem árt.

GReader matek

| kategória: web | téma: |

Három meg egy az egy egyenlő kettővel. Teljesen világos. Az új Readerről pedig csak annyit, hogy végre nálam is látszik, és tetszik is.